yükleniyor

Com. tr. Alan Adı Nasıl Satın Alınır? Hangi Evraklar Gerekir?

Alan adı uzantısına karar verirken projenin niteliği daima göz önünde bulunduruluyor. Çünkü yapacağınız iş ile uzantılar arasında bir ilişki söz konusu. Özellikle kullanıcıların algısı açısından böyle bir durum olduğunu söylemek gerekiyor. Kullanıcılar, tr uzantılı web projelerinin daha fazla kurumsal olarak düşünüyor. Uzantı olarak tr’nin niteliği; web sitesinin Türkiye’de bulunduğu ve ticari olarak faaliyet gösteren tüzel ya da kurumsal bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Öte yandan com ise “commercial” ingilizce olarak ticari kelimesinin ilk üç harfinin kısaltılmasını ifade ediyor.  

Alan adlarının Türkiye serüvenini hakkında bilgi sahibi olmak; Com. Tr uzantısının niteliğini anlamayı da kolaylaştırıyor. 

Türkiye İkinci Düzey Alt Alan Adı Modeline Sahip

Alan adı kaydı üç farklı biçimde gerçekleşiyor. Global düzey, ikinci düze ve tek alan adı… Türkiye sıralananlardan ikinci düzeyi benimsiyor. 

Global düzey alan adı com ve benzerini kapsıyor. Tek alan adı ise yalnıza uk gibi alan adı uzantılarını içeriyor. İkili düzey ise; com. Tr ve net. Tr gibi alan adlarını ifade ediyor. Türkiye, 1990 yılında Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) tarafından ikinci düzey alt alan adı biçimini benimsiyor. Bu nedenle günümüzde yalnızca tr biçiminde alan adı kaydı yapılmıyor. Türkiye’de bugün yalnızca iki kurum tr uzantısını kullanıyor; Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK).

Com. Tr Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Com. Tr uzantılı bir alan adı satın almak için öncelikle hosting şirketinizle iletişime geçmelisiniz. Satın almayı düşündüğünüz alan adının kullanıma müsait olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer satın alamayı düşündüğünüz com. Tr uzantısı müsaitse ilgili uzantılı alan adını sepetinize gönderebilirsiniz. 

Ancak öncesinde alan adının daha önce başka bir kişi ya da kurum tarafından kullanılıp kullanılmadığını mutlaka kontrol etmek gerektiği unutulmamalıdır çünkü ilgil alan adının geçmişi hem itibar hem de arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından önem arz eder. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra istenen evraklar ile işleminizi kolaylıkla bir kaç dakika içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!